Czym zajmuje się audiolog?

Audiologia to specjalizacja z zakresu szerszej dziedziny medycyny, czyli laryngologii, zajmującej się chorobami, zlokalizowanymi w obrębie szyi oraz głowy. Audiologia bada patologie w obrębie zmysłu słuchu.

Jakie są wskazania do wizyty u audiologa?

Jeśli przez wiele tygodni masz nieprzyjemne wrażenie zatkanych uszu i odczuwasz pogorszenie słyszenia, to znak, że należy udać się z wizytą do audiologa. Podobnie, jeśli przeszkadzają ci szumy uszne lub jeśli często chorujesz na zapalenie ucha; wówczas również warto odwiedzić specjalistę. Do audiologa skierować może także laryngolog, jeśli okaże się, że za problemy ze słuchem nie jest odpowiedzialna zwykła infekcja ucha.

Badania, wykonywane w ramach audiologii

Do przeprowadzenia większości badań audiologicznych potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Przykładem może być badanie ABR, skupiające się na weryfikacji reakcji pnia mózgu. W trakcie badania pacjent zakłada na głowę słuchawki. Dodatkowo zakłada mu się elektrody, które połączone są z systemem komputerowym. Dźwięki zostają wprowadzone do ucha pacjenta poprzez słuchawki, a reakcja mózgu utrwalona przez system, rejestrujący wywołane przez dźwięki reakcje. Kolejne dwa badania, które może przeprowadzić audiolog to:

– audiometria,

– tympanometria.

Audometria ma na celu wykrycie stopnia upośledzenia słuchu, dlatego przeprowadza się ją w odpowiednio przygotowanej, wyciszonej kabinie. Podczas tego badania także używa się słuchawek, przez które przekazywane są pacjentowi dźwięki o różnym natężeniu. To właśnie dzięki audiometrii możliwe jest określenie najcichszego dźwięku, jaki jest w stanie usłyszeć osoba badana. Tympanometria z kolei sprawdza stan ucha środkowego, czyli przede wszystkim stan błony bębenkowej, układu oraz sztywności kosteczek słuchowych. W trakcie badania zweryfikować można również poziom płynu w jamie bębenkowej.

Badania audiologiczne przeprowadza się zarówno u osób starszych, jak i u dzieci. Wskazane są, jeśli dziecko przeszło zapalenie opon mózgowych lub jeśli nie reaguje na wołanie rodzica.

Wróć do bloga

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other