Do jakiego specjalisty udać się jak dziecko ma zawroty głowy?

Niepokojące objawy, które zauważamy w naszym ciele, powinny być zawsze sygnałem do podjęcia działań. Jest to tym bardziej ważne, gdy na dolegliwości skarży się nasze dziecko, którego organizm wciąż się rozwija. Co zrobić w sytuacji, gdy nasza pociecha odczuwa zawroty głowy? Na pewno nie należy bagatelizować takiej skargi! Nasz artykuł podpowie Ci, co może być przyczyną nawracających symptomów.  Wyjaśnimy też, do jakiego specjalisty należy się wtedy udać. 

Zawroty głowy – czym są?

Zawroty głowy to ogólna nazwa klasyfikująca objawy, które każdy może odczuwać nieco inaczej. W większości przypadków mowa jednak przede wszystkim o nieprzyjemnym uczuciu wirowania, które dotyczy otoczenia lub naszego ciała. W grę może wchodzić także lekkie lub silne zataczanie się, przedłużające się oszołomienie, ciemnienie przed oczami, a także ogólna niepewność ruchowa.

Biorąc pod uwagę bardziej medyczne wyjaśnienie, zawroty głowy to zakłócenia funkcji części układu nerwowego odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Ogromną rolę odrywa tu błędnik, czyli narząd równowagi będący częścią ucha wewnętrznego; jądra przedsionkowe w pniu mózgu oraz móżdżek. Elementy te tworzą skomplikowaną strukturę, która jest niezwykle ważna dla naszego codziennego funkcjonowania. Nawet niewielkie uszkodzenie jednego z narządów może wyraźnie zaburzać poruszanie się i wykonywanie poszczególnych czynności. Jakie mogą być przyczyny takich dolegliwości u dziecka? 

Możliwe przyczyny

Zawroty głowy dzielimy na dolegliwości pochodzenia błędnikowego i pozabłędnikowego. Ich przyczyną mogą być łatwe do zdiagnozowania i wyleczenia przypadłości, takie jak zatkanie ucha, czy zapalenie ucha środkowego. Niekiedy w grę wchodzą jednak także poważniejsze i bardziej wymagające schorzenia. O czym mowa? 

U dorosłych przyczyn dolegliwości może być wiele. Do najbardziej rozpowszechnionych zaliczamy nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę, zaburzenia rytmu serca, a także różne choroby układu nerwowego – zaburzenia pracy nerwu statyczno-słuchowego, pnia mózgu, móżdżku i innych, wyżej leżących struktur mózgu. Niestety, zdarza się, że przyczyną może być także nowotwór o różnym stopniu złośliwości. Co ciekawe, niepokojący stan często wywołany jest także przez stres, lęk i przedłużające się napięcie. 

Oczywiście niektóre wymienione wyżej przyczyny nie odnoszą się do dzieci. Biorąc pod uwagę ich młody wiek i zdolny do szybkiej regeneracji organizm, odrzucić należy, chociażby nadciśnienie tętnicze, czy miażdżycę. Bezpośrednią przyczyną może być więc uszkodzenie narządów wewnętrznych odpowiedzialnych za równowagę lub uszkodzenia wywołane nadmiernym stresem, który obecnie nie omija nawet najmłodszych.  

Nowoczesna diagnostyka

Z roku na rok liczba osób, które uskarżają się na niepokojące zawroty głowy, stale rośnie. Na szczęście do dyspozycji mamy nowoczesne metody diagnostyczne, które uwzględniają najnowszą wiedzę z dziedziny funkcjonowania naszego organizmu. Na czym opiera się leczenie? Przede wszystkim na zrozumieniu, że układ równowagi składa się z tzw. trzech kotwic, które lokalizują poszczególne części ciała ludzkiego względem siebie oraz otoczenia. Pierwszą kotwicą są oczy, które przesyłają obraz do mózgu, dzięki czemu uzyskuje on informację o tym, gdzie się znajdujemy. Druga kotwica to wspomniane już błędniki, które informują o ruchu liniowym, jak i kątowym, który wykonuje głowa. Trzecią kotwicą są receptory czucia głębokiego znajdujące się we wszystkich częściach układu ruchu tj. w mięśniach, stawach i ścięgnach.  

Jak ta wiedza pomaga w diagnostyce? Okazuje się, że ważne jest zbadanie wszystkich trzech kotwic, a także określenie ich współdziałania ze sobą. W naszym centrum medycznym sprawdzany jest więc zarówno wzrok, jak i reakcje okruchowe. Dziecko śledzi wzrokiem punkt poruszający się ruchem wahadłowym lub skokowym, a jego reakcja jest poddawana starannej ocenie. Zdolności okoruchowe ocenia się również w reakcjach optokinetycznych, jakie pojawiają się podczas przemieszczania się pacjenta względem poruszającego się otoczenia.

Druga kotwica, czyli błędniki sprawdzane są przy pomocy badania VHiT, które ocenia reakcje przedsionkowo-okoruchowe. W jego trakcie lekarz wykonuje szybki ruch głowy w płaszczyźnie poszczególnych kanałów półkolistych błędnika, a zadaniem dziecka jest utrzymanie wzroku na jednym punkcie otoczenia. Metoda ta pozwala określić, jaka jest zdolność malucha do stabilizacji obrazu na siatkówce podczas gwałtownych ruchów głowy w płaszczyznach poszczególnych kanałów półkolistych. Inny proces pozwalający określić rodzaj zaburzeń to badanie VNG, w czasie którego specjalista w odpowiedni sposób wdmuchuje do ucha dziecka zimne i ciepłe powietrze, wywołując reakcję błędnika.

Trzecią kotwicę, czyli reakcje przedsionkowo-rdzeniowe związane z funkcją receptorów czucia głębokiego ocenia się przy pomocy posturografii. Badanie odbywa się w pozycji stojącej, kiedy to nogi dziecka umiejscowione są na stabilnej lub ruchomej platformie. Jego zadaniem jest utrzymanie równowagi, podczas gdy pomiarom poddawane są wszelkie wykonywane ruchy.

Przed wizytą

Oczywiście jeszcze przed wizytą należy porozmawiać z dzieckiem, by ustalić wszystkie szczegóły, które następnie przekażemy lekarzowi. Warto więc zapytać malucha, jakiego rodzaju dolegliwości odczuwa, a także, jaka jest częstotliwość ich występowania. Podczas spokojnej konwersacji warto też ustalić, w jakich sytuacjach odczuwa niepokojące dolegliwości i ile czasu one trwają.  

Do jakiego specjalisty się udać?

Skoro więc dostępne są tak innowacyjne metody leczenia to, do jakiego specjalisty należy się udać? Okazuje się, że zaburzenia równowagi są grupą dolegliwości interdyscyplinarnych, którymi zajmują się zarówno laryngolodzy, neurolodzy jak i okuliści. Pomocy warto więc szukać u właśnie tych lekarzy. 

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej opiece i podejściu pełnym empatii, wybierz nasze Centrum Medyczne. Nasi specjaliści to doświadczeni lekarze, którzy wiedzą, jak ważna jest szczegółowa diagnostyka połączona z pełnym wywiadem. Mimo swoich obowiązków pamiętają jednak, że każde dziecko to specjalny, ważny pacjent i że od ich decyzji zależy pomyślność najmłodszych. Już dziś zadbaj o zdrowie swojego dziecka i sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Wróć do bloga

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other