Kiedy należy udać się z dzieckiem do nefrologa?

Nefrolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach nerek i układu moczowego. Często współpracuje z urologiem, jednak w porównaniu do niego nie zajmuje się operacjami i inwazyjnymi metodami, a leczeniem zachowawczym. Ma to na celu przede wszystkim obserwację problemu i zapobieganie występowania powikłań w przyszłości.

Najczęstsze zaburzenia nerkowe

Istnieje wiele przyczyn, które mogą zasugerować wizytę z dzieckiem u nefrologa. Może to być zwiększona częstotliwość oddawania moczu czy szczypanie w okolicach cewki moczowej, co przeważnie wskazuje na stan zapalny układu moczowego. Rodzajem choroby wrodzonej, która polega na wydalaniu z moczem dużych ilości cystyny, jest cystynuria. Jest to zaburzenie nieuleczalne, jednak wymaga leczenia zachowawczego, które może zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych z cystyn w przyszłości. U dzieci i młodzieży występuje także kłębuszkowe zapalenie nerek. Jest to proces zapalny, który prowadzi do upośledzenia pracy kłębuszków nerkowych, a czasem ich zwłóknienia. Najczęściej zauważa się je poprzez nieprawidłowe wyniki badania moczu, pienienie się moczu, nieprawidłowy kolor moczu lub ból w okolicy nerek. Niezależnie od tego, czy choroba ma charakter przewlekły, ostry czy przemijający, wymaga konsultacji z nefrologiem.

Zaburzenia mikcji i inne objawy

U dzieci powyżej 5 lat wciąż mogą występować zaburzenia nietrzymania moczu, które są spowodowane nie tyle opóźnionym, fizjologicznym dojrzewaniem, ile chorobami narządu. Dotyczą one wad anatomicznych układu moczowego lub układu nerwowego. W tym przypadku wyróżnia się np.:

  • przepuklinę oponowo-rdzeniową,
  • tłuszczaki kanału kręgowego w odcinku L-S,
  • guzy rdzenia kręgowego,
  • urazy,
  • porażenie dziecięce,
  • zespoły demielinizacyjne.

Zaburzenia mikcji występują w różnych stadiach. Objawy są zauważalne u dzieci powyżej 5 lat, które wciąż moczą się w nocy, mają niepohamowany przymus oddawania moczu, często oddają małe porcie moczu, zaczęły się moczyć po pewnym czasie lub odczuwają ból w trakcie procesu oddawania moczu. Niezbędne jest wtedy wprowadzenie leczenia zapobiegawczego. Choć istnieje wiele przyczyn, które sugerują wizytę u nefrologa dziecięcego, to jednak niektóre choroby przebiegają bez silnych objawów, a ich zaistnienie obserwuje się dopiero przy niewydolności nerek. Dlatego też raz w roku należy wykonywać regularne badanie moczu, badania krwi z uwzględnieniem kreatyniny i mocznika oraz mierzenie ciśnienia tętniczego. Chorobom nerek może także towarzyszyć niskorosłość, dlatego rozwój dziecka powinien być oceniany na podstawie tzw. siatek centylowych.

Wróć do bloga

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other