Kiedy wymagana jest operacja ślinianek?

Schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie i wywoływać dyskomfort, czy ból. Jednym z ich rodzajów są choroby ślinianek, do których zaliczamy przewlekły stan zapalny, kamice oraz różnego typu nowotwory. W naszym artykule wyjaśniamy, kiedy warto zdecydować się na operacje tych gruczołów.

Ślinianki – charakterystyka

Ślinianki to gruczoły zlokalizowane wokół jamy ustnej. Do ich głównych zadań należy rozpoczynanie procesu trawienia przez wytwarzanie śliny, a co za tym idzie nawilżanie spożywanego przez nas pokarmu. Narządy te są ważne także dlatego, że pomagają oczyszczać jamę ustną poprzez wypłukiwanie bakterii i resztek jedzenia. Gruczoły ślinowe dzielimy przede wszystkim na małe i duże. Do pierwszej grupy należą m.in. gruczoły językowe boczne i tylne, gruczoły migdałkowe, gruczoły podniebienne, gruczoły wargowe, gruczoły policzkowe, gruczoły trzonowe, czy gruczoły przednie języka. Do drugiej grupy zaliczamy ślinianki przyuszne, które znajdują się po obu stronach żuchwy, do przodu od małżowin usznych; ślinianki podżuchwowe, które są położone z tyłu jamy ustnej; oraz ślinianki podjęzykowe, które znajdziemy w przedniej części dna jamy ustnej. To właśnie gruczoły zaliczane do dużych są narażone na zaburzenia i różnego rodzaju schorzenia. 

Najczęstsze schorzenia

Schorzenia ślinianek mają różne podłoże i mogą wiązać się także z innymi dolegliwościami. Do niektórych czynników warunkujących niekorzystne zmiany zaliczamy niewystarczającą higienę jamy ustnej, przedłużające się przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, czy osłabienie wywołane przez radioterapię. Jedną z najczęstszych, a przez to najbardziej rozpoznawalnych chorób ślinianek jest tzw. świnka, czyli zapalenie przyusznic, które przy odpowiednim leczeniu nie stanowi dużego zagrożenia. Inne schorzenie to zespół Sjogrena, który dotyka zazwyczaj kobiety w wieku pięćdziesięciu i sześćdziesięciu lat. Jego przyczyny nie są do końca znane, a do objawów należy przewlekły stan zapalny ślinianek oraz gruczołów łzowych. Jednak nie wszystkie schorzenia ślinianek mają łagodny przebieg. Warto więc pamiętać, że objawy, takie jak ból, pieczenie, dyskomfort w zajętym chorobowo obszarze, nadmierna suchość w jamie ustnej, obrzęk, uczucie ciepła, ogólne osłabienie, gorączka, czy nieprzyjemny posmak w ustach powinny skłonić nad do szukania pomocy. Lekarz, do którego zgłosimy niepokojące symptomy, przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, polegającą m.in. na badaniu USG, rezonansie magnetycznym, czy tomografii komputerowej.  

Operacja ślinianek – kiedy konieczna?

W niektórych przypadkach leczenie operacyjne jest jednym sposobem na osiągnięcie dobrego samopoczucia i rozwiązanie problemu nawracających dolegliwości. Taki zabieg zalecany jest m.in. gdy w przewodach wyprowadzających występują kamienie, czyli gdy u pacjenta stwierdzono kamicę ślinianki. Zabieg wykonany przez specjalistę może być także  jednym rozwiązaniem, gdy na zainfekowanym obszarze pojawił się ropień – konieczne jest wtedy nacięcie i zastosowanie drenażu. Jeśli zapalenie ślinianek nawraca pomimo wdrożonego leczenia, warto zdecydować się na chirurgiczne usunięcie zmienionego gruczołu. Leczenie operacyjne jest wskazane także wtedy, gdy w grę wchodzi sialoza, czyli przewlekłe schorzenie, cechujące się poważnym obrzękiem i zmniejszeniem naturalnego wydzielania śliny. Jak wszystkie gruczoły, ślinianki mogą zostać zaatakowane przez nowotwory – łagodne i złośliwe. W ich przypadku także należy zastosować odpowiednie leczenie.

Nowotwory gruczołów ślinowych

Nowotwory gruczołów ślinowych, występujące w formie guzów, mogą mieć postać łagodną lub złośliwą. I chociaż w około 80% są to zmiany należące do pierwszej grupy, należy je jak najszybciej usunąć. W grę może wchodzić zabieg częściowy, w którym usuwany jest tylko pewien zagrożony fragment; zabieg całkowity, podczas którego dochodzi do usunięcia całości gruczołu, jednak z zachowaniem nerwu; oraz zabieg o przebiegu radykalnym, wykonywany w zaawansowanej fazie nowotworu złośliwego. Forma leczenia dobierana jest w zależności od złośliwości schorzenia oraz wielkości zajętego obszaru. Przed dokonaniem zabiegu przeprowadzana jest odpowiednia diagnostyka, obejmująca m.in. wywiad medyczny, dokładne badanie palpacyjne, biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą ultrasonografii oraz niekiedy badania obrazowe: tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Operacja ślinianki – co warto wiedzieć?

W przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu w obrębie przewodów wyprowadzających ślinianek najczęściej stosowaną metodą jest tzw. sialoendoskopia. To innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące niewielkie, wręcz miniaturowe elementy (kleszczki, wiertła, koszyki), które pozwalają zarówno obejrzeć badany obszar, jak i usunąć niekorzystne zmiany. Wykorzystanie tej metody umożliwia leczenie bez dokonywania nacięć skórnych, dzięki czemu zminimalizowana zostaje możliwość porażenia nerwu twarzowego. 

Nasza oferta

Każdy zabieg wykonywany w obrębie jamy ustnej powinien zostać przeprowadzony przez wykwalifikowane osoby. Nasi specjaliści dobrze wiedzą, jaki niepokój i emocje mogą wzbudzić schorzenia ślinianek, dlatego w kontaktach z pacjentem wykazują dużą empatię. Zabiegi przeprowadzone w naszych gabinetach pozwalają wrócić do pełnej sprawności, a także zapewniają poprawę komfortu życia związanego z mówieniem, przełykaniem śliny, czy przeżuwaniem pokarmów. We wszystkich swoich działaniach wykorzystujemy najnowsze metody, umożliwiają skuteczne i szybkie rozwiązanie schorzeń ślinianek.

Wróć do bloga

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other