Metody leczenia bezdechów sennych

Bezdech senny to schorzenie wymagające leczenia. Jego przedłużające się występowanie obciąża cały organizm i wywołuje szkody, których często nie jesteśmy nawet świadomi. W procesie leczenia ważna jest nie tylko dobra diagnostyka, ale także kompleksowa współpraca z wykwalifikowanymi lekarzami. W naszym artykule poznasz podstawowe metody walki z tym schorzeniem. 

Po pierwsze, diagnostyka

Podstawą leczenia jest wywiad ogólny, który w przybliżeniu pozwala określić stan naszego zdrowia. Stawiane przez lekarza pytania pomagają stwierdzić, jaka jest rzeczywista częstotliwość schorzenia oraz jakie inne objawy mu towarzyszą. Bardzo ważnym etapem jest także przeprowadzenie podstawowych badań naszego ciała, w tym pomiar ciśnienia krwi. Kolejny element to konsultacja z laryngologiem, który zbada drożność naszych górnych dróg oddechowych, sprawdzi stan przegrody nosa oraz zweryfikuje przerost małżowin nosowych lub powiększenie języka. Wykonywane są także badania poligraficzne i polisomnograficzne. Szczególnie istotne jest ostatnie z nich, które zaliczane jest do tzw. złotego standardu leczenia bezdechów sennych. 

Po drugie, odpowiednie leczenie

Bezdech senny leczony jest na kilka sposobów, dobieranych w zależności od ogólnego stanu naszego zdrowia i stopnia zaawansowania choroby. Jedna z metod to stosowanie tzw. aparatu CPAP, który pozwala wytworzyć stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, niwelując skutki schorzenia. Taki przyrząd używany jest podczas snu i pozwala uzyskać doskonałe rezultaty już po krótkim czasie stosowania. Inną metodą leczenia bezdechów sennych jest skorzystanie z zabiegów chirurgicznych. Do najbardziej skutecznych należy m.in. korekcja przegrody nosa, plastyka podniebienia miękkiego, redukcja nasady języka oraz zabiegi w obrębie mięśni gardła. Zabiegi te, dobierane w zależności od sytuacji, pozwalają cieszyć się spokojnym snem, który naprawdę regeneruje nasze ciało. 

Wróć do bloga

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other