Na czym polega operacja zatok?

Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem, umiejscowione w twarzoczaszce i wyściełane błoną śluzową. Wyróżniamy zatoki szczękowe, czołowe – największe, sitowe – najmniejsze oraz klinowe. Na choroby zatok, w szczególności na ich zapalenie możemy zapaść niezależnie od pory roku, a przyczyną może być nawiew z klimatyzacji, czy zmienna pogoda.

Jakie objawy ze strony zatok powinny nas zaniepokoić? Kiedy jest konieczna i na czym polega operacja zatok? Nasz artykuł przybliży odpowiedzi na te pytania i wskaże, dlaczego właśnie Centrum Medyczne Kwiatowa zapewnia profesjonalne wsparcie przy leczeniu zatok przynosowych.

Symptomy zapalenia zatok

Zapalenie zatok to popularne schorzenie, na które cierpi co dziesiąty Europejczyk. Główną przyczyną jest umiejscowienie zatok przynosowych. Co to oznacza? Zatoki przynosowe mają bezpośrednie połączenie z jamą nosową, a przy tym uczestniczą w wentylacji wdychanego powietrza, co powoduje częste zaburzenia ich funkcjonowania.

Do niektórych objawów zapalenia zatok należą bóle głowy, które nasilają się przy pochylaniu, uczucie ucisku w okolicach oczu, nosa i policzków, wydzielina z nosa, zaburzenia węchu, a czasami nawet gorączka. Dodatkowym symptomem może być także nieprzyjemny zapach z ust, spowodowany obecnością ropnej wydzieliny na tylnej ścianie gardła.

Leczenie zapalenia zatok

Jeżeli zapalenie zatok ma podłoże bakteryjne, konieczna jest antybiotykoterapia. Pomocniczo stosuje się też środki obkurczające, które zmniejszają obrzęk śluzówki. Niekiedy potrzebne jest także udrożnienie zatok, przeprowadzane z zastosowaniem odpowiednich płukanek. Polega ono na wprowadzeniu do nosa oraz zatok roztworu soli fizjologicznej i usunięciu zalegającej wydzieliny ropnej. Skuteczne są także preparaty przygotowywane w oparciu o wodę morską lub sterydy donosowe.

W sytuacji, gdy leczenie objawowe nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, który oczyszcza i udrażnia zatoki. Osiągnięte w czasie zabiegu efekty utrzymują się przez wiele lat.

Endoskopowa operacja zatok

W nowoczesnej chirurgii zatok stosuje się metodę FESS, czyli Functional Endoscopic Sinus Surgery. Jest to czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych, obejmująca leczenie przyczynowe przewlekłego zapalenia zatok. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zatok oraz poprawę ich wentylacji i drożności. Mówiąc prościej, zabieg polega na usunięciu błony śluzowej posiadającej znamiona zmian zapalnych oraz stworzenie trwałego i szerszego połączenia pomiędzy jamą nosową a zatokami przynosowymi w miejscu ich naturalnych ujść.

Oczywiście przed wykonaniem zabiegu konieczna jest ocena stanu zdrowia pacjenta wykonana przez lekarza otolaryngologa. Pod uwagę brany jest głównie stopień zmian w zatokach przynosowych. Ważnym krokiem jest także wywiad z anestezjologiem, który sprawdza, czy nie występują przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego.  Wykonywane jest także badanie krwi, EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej.

Operacja zatok – jak przebiega?

Po wprowadzeniu pacjenta w stan znieczulenia ogólnego lekarz rozpoczyna zabieg z wykorzystaniem sondy endoskopu. Cały proces widoczny jest na monitorze, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko uszkodzenia delikatnej błony śluzowej i naruszenia struktur anatomicznych. W kolejnym kroku lekarz za pomocą kleszczyków delikatnie poszerza łączenie zatok i jamy nosowej, tak, by wydzielina miała swobodne ujście i nie zatrzymywała się, tworząc nowe ogniska stanu zapalnego. Końcowy etap to założenie odpowiedniego opatrunku. Po zabiegu konieczne są wizyty kontrolne, które dają nam gwarancję poprawnego powrotu do zdrowia.

Niewątpliwymi zaletami opisywanego zabiegu jest brak blizn i mała inwazyjność, a co za tym idzie ochrona przed poważniejszymi powikłaniami. Operacja doskonale przywraca drożność zatok i zatrzymuje proces przerostu błony śluzowej. Dodatkowo ból odczuwany po zakończonej wizycie jest minimalny, a pacjent szybko widzi pozytywne różnice.

Nasza oferta – profesjonalizm i miła atmosfera

Jeśli zmagasz się z nawracającymi zapaleniami, nie czekaj. Wszelkie dolegliwości zatok powinny zostać wyleczone szybko i w sposób profesjonalny. Na właśnie taką opiekę możesz liczyć w naszym Centrum Medycznym, w którym znajdziesz najlepszych lekarzy. Naszą pasją jest medycyna, a celem – pomaganie ludziom. Pracujemy w oparciu o najnowszy sprzęt i najlepsze metody leczenia. Dodatkowo, w każdym naszym gabinecie panuje przyjazna atmosfera, która sprawia, że żaden zabieg nie jest już straszny!

Wróć do bloga

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other