Diagonoza

Niedosłuch u dzieci

W badaniu słuchu u dzieci wykorzystuje się tzw obiektywne metody badania słuchu. W trakcie takich badań rejestruje się różnego rodzaju odruchy organizmu dziecka na sygnał dźwiękowy. Pierwszym z tych badań wykorzystywanych w ogólnopolskim programie przesiewowych badań słuchu u dzieci jest otoemisja . Zjawisko otoemisji akustycznej polega  na emisji dźwięku przez ucho wewnętrzne w odpowiedzi na dźwięk podawany do ucha z zewnątrz. Dźwięk emitowany przez ucho jest więc echem dźwięku jaki do niego dociera. Zjawisko to występuje tylko w uszach zdrowych i dobrze słyszących, nie występuje u osób z niedosłuchem większym niż 30-40 dB. Otoemisja akustyczna  której źródłem jest ucho wewnętrzne jest badaniem właśnie jego funkcji.

Drugim badaniem wykorzystywanym w badaniach u dzieci jest badanie odruchu strzemiączkowego . Odruch strzemiączkowy jest odruchem chroniącym ucho wewnętrzne przed wysokimi natężeniami dźwięku . Mięsień strzemiączkowy  przyczepiony  do  strzemiączka kurcząc się napina łańcuch kostek zmniejszając przewodzenie dźwięku do ucha wewnętrznego. Obecność odruchu strzemiączkowego świadczy między innymi  o prawidłowej ruchomości kostek słuchowych ale również o tym że dziecko reaguje na dźwięki i  słyszy.  Na podstawie badania odruchu strzemiączkowego trudno ocenić stopień niedosłuchu

            Kolejnym badaniem stosowanym u dzieci  są  pniowe potencjały słuchowe BERA . Odpowiednio umiejscowione elektrody na głowie rejestrują potencjały elektryczne, wywołane bodźcem dźwiękowym,   z nerwu słuchowo przedsionkowego i ośrodków słuchowych w pniu mózgu. Ten rodzaj badania daje najlepsze możliwości oceny stopnia niedosłuchu u dzieci .

            Badanie VRA ( Visual Reinforcment  Audiometry) jest badaniem przeznaczonym dla  niemowlaków i małych dzieci .  Dziecko jest sadzane lub kładzione w kabinie badania słuchu i z głośników umieszczonych na ścianie emitowany jest dźwięk o różnej głośności . Osoba badająca obserwuje reakcje dziecka na dźwięk , jeśli taka reakcja nastąpi z ekranu tuż nad głośnikiem emitowany jest np obrazek misia Puchatka . Taki rodzaj nagrody wyczula dziecko na podawany  dźwięk.

             

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other