Diagonoza

Patologie nosa i zatok

Zaburzenia funkcji nosa i zatok stanowią  częstą skargę pacjentów zgłaszających się do laryngologa. Aby ocenić funkcję obu tych narządów posługujemy się następującymi badaniami:

            Badanie nosa i zatok rozpoczynamy podobnie jak w innych patologiach od wywiadu. Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z patologią nosa i zatok są niedrożność nosa zaburzenia węchu , katary , bóle głowy. Pytamy  pacjenta  o początek dolegliwości ewentualne mechanizmy ich wywoływania oraz o dotychczasowe metody leczenia 

            Badanie rozpoczynamy od rynoskopii czyli oglądania jam nosa-  można jej dokonywać gołym okiem lub też wspomagać  się mikroskopem lub endoskopem . Użycie endoskopu  czyni to badanie dokładniejszym  pozwalając ocenić poszczególne elementy jam nosa od jego przedniej części do tylnej znajdującej się w nosogardle.

            Oceny drożności nosa dokonujemy wykonując badanie rynomanometryczne. U pacjenta oddychającego przez maskę aparatu pomiarowego mierzone jest ciśnienie w jamach nosa. Wartości te są odnoszone do wartości normatywnych pozwalając ocenić stopień niedrożności . Badanie to wykonuje się przed i po obkurczeniu błony śluzowej nosa . Dzięki temu lekarz może zorientować się czy problem z drożnością nosa wynika ze zmian obrzękowych powodowanych, np. alergią czy stanem zapalnym czy też ze zmian anatomicznych takich jak skrzywiona przegroda nosa czy przerośnięte małżowiny nosowe. Jeszcze inne zastosowanie ma rynomanometria w rękach alergologów .Ci specjaliści wykonują badania drożności nosa po ekspozycji nosa na różnego rodzaju alergeny sprawdzając na które z tych alergenów pacjent reaguje obrzękiem a na które nie.

            W celu oceny zatok poza wyżej wymienionymi najczęściej niezbędne jest wykonanie Tomografii Komputerowej. Dzięki temu badaniu dowiadujemy się jak zaawansowane są zmiany w poszczególnych zatokach ( obecność polipów torbieli czy też płynu) oraz  czy drożne są ujścia zatok –  kluczowe miejsce dla prawidłowego ich funkcjonowania.  

            Badanie zatok i jam nosa uzupełnia się wykonując wymazy z nosa oraz jakościowe badania węchu.

             

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other