Diagonoza

Patologie ślinianek

Choroby ślinianek nie są częstą patologią lecz zawsze budzą silny i uzasadniony niepokój u pacjentów. Stały ból ślinianki najczęściej wiąże się z jej  stanami  zapalnymi, okresowy ból związany z jedzeniem i nagle pojawiającym się obrzękiem wynika najczęściej z niedrożności przewodów wyprowadzających ślinę z kolei niebolesne twory guzowate zlokalizowane w gruczołach ślinowych mają najczęściej charakter nowotworowy. 

Ważnym elementem badania ślinianek poza wywiadem oraz oglądaniem miejsc umiejscowienia gruczołów oraz ich ujść jest badanie palpacyjne czyli obmacywanie gruczołów ślinowych najlepiej wykonywane oburęcznie . Dzięki takiemu badaniu można wyczuć guzy niewidoczne gołym okiem lub też kamienie w przewodach wyprowadzających ślinianek.  Wybadane palpacyjnie zmiany można uwidocznić w prostym badaniu obrazowym jakim jest badanie ultrasonograficzne. Badanie to jest również pomocne w lokalizacji zmiany podczas biopsji cienkoigłowej . Dzięki biopsji (czyli pobraniu do badania poprzez aspirację tkanki igłą i strzykawką)  tkanek z patologicznie zmienionego miejsca  możemy zorientować się z jakim rodzajem choroby  mamy do czynienia u danego pacjenta. 

Uzupełnieniem  badań patologii śliniankowych są badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa a przede wszystkim rezonans magnetyczny. Badanie te wykonujemy głównie w przypadku zmian guzowatych ślinianek najczęściej podczas przygotowywania pacjenta do zabiegu operacyjnego. 

             

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other