Diagonoza

Szumy uszne – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Wg definicji szumy uszne są odczuciem dźwięku przy braku jego źródła. Szumy dzielimy  na obiektywne,  które poza pacjentem mogą być również słyszalne przez lekarza  oraz subiektywne słyszalne tylko przez pacjenta. Szumy obiektywne tętniące wywoływane są przez zmiany w otaczających ucho naczyniach np. blaszki miażdżycowe w tętnicach dogłowowych, malformacje  tętniczo-żylne czy guzy naczyniowe takie jak kłębczak. Z kolei  szumy obiektywne nietętniące mają swoje źródło w otaczających narządach ,np. dźwięki emitowane przez zwyrodnienia w stawie skroniowo-żuchwowym. Szumy uszne subiektywne czyli słyszalne tylko przez pacjenta  są częstsze i stanowią duże wyzwanie zarówno  diagnostyczne jak  i terapeutyczne.     

         Jak w każdej innej chorobie diagnostykę rozpoczynamy od wywiadu pytając pacjenta o to jak długo szumy występują , czy są jednostronne czy dwustronne , czy był jakiś epizod który je wywołał (np : stan zapalny ucha ,  uraz akustyczny, przyjmowane leki , lot samolotem), jakie choroby towarzyszące występują u pacjenta, jakie leki pacjent przyjmuje.

            Dalszy etap diagnostyki szumów usznych ma odpowiedzieć na pytanie na jakim poziomie drogi słuchowej dochodzi do powstawania niechcianego dźwięku. Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie w terapii tego problemu zdrowotnego. Diagnostykę  rozpoczynamy od oglądania uszu aby wykluczyć zaleganie woskowiny, uszkodzenia aparatu przewodzącego dźwięk w uchu środkowym czy  stany zapalne ucha środkowego. Diagnostykę uzupełniamy badaniem  słuchu opisanym w rozdziale poświęconym niedosłuchom. Czynimy tak dlatego że szumy towarzyszą często innym patologiom uszu takim np jak : nieżyt trąbki słuchowej ,   otoskleroza , choroba Meniera czy uszkodzenie części słuchowej nerwu VIII. Dodatkowym badaniem audiologicznym jest ocena charakterystyki częstotliwościowo-głośnościowej szumu usznego.  Kolejnym etapem diagnostyki są badania obrazowe : tomografia komputerowa kości skroniowych  i rezonans magnetyczny mózgu wykonywane celem wykluczenia zmian w tych obszarach anatomicznych. Szumom obiektywnym dedykowane jest badanie USG wraz z opcją  dopplerowską  naczyń dogłowowych oraz badanie RTG stawów skroniowo-żuchwowych. Diagnostykę szumów uzupełnia wypełniany przez pacjenta formularz oceniający wpływ szumu usznego na funkcjonowanie fizyczne psychiczne i emocjonalne pacjenta.

             

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other